Vedlejší účinky citrátu zinku

Přehled

Citrát zinku je forma zinku, což je základní minerál, který tělo snadno absorbuje. Dospělí pacienti by denně měli denně konzumovat 8 až 11 miligramů zinku, podle internetové stránky Univerzity Maryland Medical Center. Potravinové zdroje zinku zahrnují krab, hovězí maso, ústřice, kuře, ořechy, jogurt a mléko. Pokud nemůžete konzumovat dostatek zinku z běžné denní stravy, může lékař doporučit, abyste užívali doplňky citronanu zinku, abyste zajistili, že dostanete odpovídající množství zinku. Než začnete užívat tento doplněk stravy, promluvte o vedlejším účinku citronanu zinku s lékařem.

Kovová chuť

Citronát zinku se obvykle podává perorálně jako kapsle nebo tableta. Můžete vyvolat neobvyklou kovovou chuť v ústech jako vedlejší účinek léčby. Tato výrazná chuť může vzniknout, když na jazyk nebo okamžitě po požití tablety nebo kapsle přidáte doplněk citronanu zinečnatého. Zatímco kovová chuť může být nepříjemná, je zpravidla dočasná a krátce po léčbě klesá. Jedení malé občerstvení nebo pití ochuceného nápoje po užití citrátu zinku může pomoci snížit nebo eliminovat kovovou chuť v ústech.

Žaludeční nevolnost

Léčba touto formou zinku může dráždit váš zažívací trakt. Následkem toho se mohou objevit nežádoucí nežádoucí účinky, jako je nevolnost, zvracení nebo ztráta chuti k jídlu. Pokud konzumujete neobvykle vysoké množství citrátu zinku, můžete také zaznamenat břišní křeče nebo průjem. Poraďte se s lékařem, pokud během užívání citrátu zinku trpíte závažnými nebo přetrvávajícími žaludečními vedlejšími účinky.

Příznaky podobné chřipce

Méně často se příznaky podobné chřipce mohou vyvinout jako vedlejší účinek citrátu zinečnatého. Tyto symptomy podobné chřipce mohou zahrnovat horečku, zimnici, bolest v krku, slabost, únavu nebo žaludeční nepohodlí. Pokud se u Vás objeví příznaky podobné chřipce, co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc.

Předávkovat

Pokud užíváte neobvykle vysoké dávky citrátu zinku, může se vyvinout toxicita zinku. Předávkování tohoto doplňku zinku může způsobit bolest na hrudi, zvracení, potíže s dýcháním, závratě, ztrátu vědomí nebo neobvyklé zožnění očí nebo kůže. Pokud se kterýkoli z těchto nežádoucích účinků objeví během užívání citrátu zinku, okamžitě vyhledejte lékaře.