Vedlejší účinky oxidu zinečnatého

Přehled

Oxid zinečnatý je minerální látka používaná v mnoha krémách a mastich k prevenci nebo léčbě spálenin a jiných kožních podráždění, jako je vyrážka plenky. Je také k dispozici v perorálních formulacích na podporu hojení ran. I když je oxid zinečnatý obecně považován za bezpečný v malých množstvích, mohou se objevit některé nežádoucí účinky, zejména pokud překročíte maximální doporučenou dávku.

Alergie

Ve vzácných případech mohou topické formy oxidu zinečnatého vyvolat alergickou reakci na kůži, včetně pálení, píchání, svědění, brnění a tmavé změny barvy, podle National Institutes of Health. Alergie na orální formu léku může vést ke vzniku kopřivky, potížím s dýcháním a otoky. Mnoho zinkových topických přípravků také obsahuje další přísady, takže pokud jste alergičtí na běžně používané přísady, jako je dimethikon, lanolin, olej z tresčích jater, vazelína, parabeny, minerální oleje nebo vosk, pravděpodobně byste se měli vyvarovat používání těchto přípravků. .

Lékové interakce

Lékové interakce se nejčastěji objevují perorálním oxidem zinečnatým. Vyhýbejte se užívání tohoto doplňku, pokud jste také na cisplatině pro chemoterapii, neboť vysoký příjem zinku může pomoci rakovinovým buňkám, aby se stali rezistentními na tuto drogu. U jiných léků, jako je penicilamin, tetracykliny a fluorochinolony, může oxid zinečnatý zabránit jejich vstřebávání do krevního řečiště, takže byste se měli vyvarovat užívání těchto dvou hodin před nebo čtyř až šest hodin po zinku, tvrdí Dr. Arthur Schoenstadt z eMedTV.com.

Horká kovová kouř

Vdechování velkého množství výparů z oxidu zinečnatého může způsobit stav nazývaný horečka horkých kovů. Institut Linus Pauling uvádí, že příznaky této horečky, včetně výrazného pocení, slabosti a rychlého dýchání, obvykle vznikají s osmi hodinami inhalace a přetrvávají až 24 hodin po expozici.

Těhotenství

Doporučený dietní příspěvek na doplňky zinku pro těhotné ženy je 11 mg denně s maximální bezpečnou dávkou 40 mg denně. Místní oxid zinečnatý je ovšem zařazen do seznamu těhotenství kategorie C pro potraviny a léky, což znamená, že může být škodlivé pro nenarozené dítě nebo jestliže je prošlé mateřským mlékem. Měli byste o tom informovat svého lékaře, pokud jste těhotná nebo kojíte a užíváte oxid zinečnatý, tvrdí Drugs.com.

Přijetí příliš mnoha doplňků z oxidu zinečnatého může být toxické pro vaše tělo. Příznaky toxicity zinku mohou zahrnovat vodnatý průjem, problémy s ledvinami, letargie, zimnice a horečka, zožltnutí bílých očí nebo kůže, kašel a podráždění v ústech a krku. Zdravotní středisko Marylanské univerzity dodává, že pokud požíváte topický krém nebo masti zinku, může to vést k předávkování, což způsobuje gastrointestinální potíže, jako je bolest žaludku, nevolnost, zvracení a průjem.

Toxicita zinku