Vedlejší účinky zinku

Přehled

Podle Národní knihovny medicíny, doplňky zinku byly používány starými Egypťany a nadále být používán v dnešní moderní medicíně. Zinkovité doplňky mají stovky lékařských přínosů a jsou často předepsány lékaři. Zinek však může mít i vedlejší účinky, které mohou způsobit více škod než dobro.

Chřipky a horečka

Příležitostně se při užívání doplňků zinku vyskytnou zimnice a horečka, i když se jedná o vzácné případy. Národní instituty zdraví hlásí, že horečka obvykle nastává, když nastane toxicita způsobená přílišným zinkem. Avšak horečka může být také způsobena užíváním léků nebo doplňků, které negativně ovlivňují dávkování zinku. Kromě toho může příliš mnoho zinku vést k infekcím srdce nebo jiných orgánů a horečka může být známkou závažné infekce. Dávka doplňku zinku pro většinu lidí je mezi 5 miligramy až 20 miligramů. Pokud užíváte doplňky zinku a najednou máte horečku nebo zimnici, přestaňte užívat léky a vyhledejte lékařskou pomoc.

Problémy s bolesti na hrudníku / srdce

Zinkový doplněk má vedlejší účinek, který způsobuje pálivost nebo trávení. Bolest na hrudníku může také znamenat, že jste předávkování na doplňku zinku. Být velmi opatrný a dodržování doporučení lékaře ohledně dávky pro stav, který užíváte zinek, je velmi důležité. Ve vysokých dávkách, například s pravidelnou dávkou 100 miligramů, může přípravek vést ke vzniku srdečních problémů. Někteří lidé měli kalcifikaci ventilu v srdci, když užívali příliš mnoho zinku.

Močové cesty

Podle NIH bylo prokázáno, že vysoké hladiny zinku způsobují komplikace močových cest. Když osoba užívá vysoké dávky zinku – nad doporučenou denní dávkou FDA nebo lékařem – močové komplikace mohou nastat, jako jsou: infekce močových cest, retence moči. Může také způsobit nárůst tvorby vápníku, což může vést k ledvinovým kamínkům. Některé z těchto stavů byly natolik závažné, že způsobily hospitalizaci a dokonce i operaci. Pokud užíváte zinek, pokud máte náchylnost k infekcím močových cest a nezžíváte zinek bez rady od lékaře, jestliže jste již náchylný na ledvinové kameny, máte transplantaci ledvin nebo jste na dialýze.

Interakce

Zinek může interagovat s léky pro léčbu cholesterolu. NIH uvádí, že užívání zinku s HDL a LDL lipoproteiny a triglyceridy může způsobit snížení HDL (dobré) hladiny cholesterolu. Také některé doplňky nebo kofein mohou způsobit pokles krevního tlaku. Mohou také existovat vedlejší účinky související se srdečními léky, jako jsou Captopril a Vasotec, ale na této interakci je třeba ještě více studií. Pokud již trpíte onemocněním srdce, poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete užívat tento přípravek.